Ubezpieczenia podróżne

Co należy wiedzieć o szczepieniach wybierając egzotyczne kraje

Wybierając się na egzotyczne wakacje, koniecznie powinniśmy dowiedzieć się, jakie są obowiązkowe szczepienia w danym kraju. Odpowiednie szczepienia zagwarantują ochronę zdrowia. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, by czuć się bezpiecznie i komfortowo, będąc na innym kontynencie.

Co należy wiedzieć o szczepieniach wybierając egzotyczne kraje
fot. pixabay.com

Przygotowania do wyjazdu

Wakacje w egzotycznych krajach, wymagają od nas odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o nasze zdrowie. Jak to zrobić? Powinniśmy zacząć od wizyty w specjalistycznej poradni. Należy to zrobić 6-8 tygodni przed wylotem na egzotyczne wczasy. Wówczas lekarz będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby zająć się rozplanowaniem optymalnej profilaktyki – zalecając wymagane szczepienia. Tym samym my zyskamy czas aby się zaczepić i skorzystać z ubezpieczenia turystycznego. Wybierając placówkę medyczną, powinniśmy wybrać tą, która się specjalizuje w szczepieniach – znając specyfikę egzotycznych kierunków. Dzięki konsultacji oraz wiedzy lekarza poznamy najistotniejsze kwestie, dotyczące naszego zdrowia, w nieznanym dotąd regionie.

O czym powinien wiedzieć lekarz, zanim ustali wymagane szczepienia

Udając się na wizytę lekarską, przed podróżą, należy podać lekarzowi niezbędne dane:

  • kraj docelowy – najlepiej wymienić wszystkie możliwe kraje, w jakich będziemy się znajdywać – uwzględniając również wycieczki
  • termin wyjazdu
  • charakter wyjazdu
  • lista przebytych, lub przewlekłych chorób – istotne będą informacje o ewentualnych operacjach, lub ciąży
  • informacja o przyjmowanych lekach i uczuleniach
  • informacje o szczepieniach ochronnych

Zalecane i wymagane szczepienia

Wszystko jest zależne od naszego docelowego kraju – w zależności od niego szczepienia mogą być zróżnicowane. Istnieją jednak wymagane szczepienia. W większości egzotycznych państw konieczne jest szczepienie na żółtą febrę – żółtą gorączkę. Pozostałe wymagane szczepionki ustalane są w odniesieniu do kraju – te wynikają z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych.

Szczepienia zalecane z kolei, to takie, których nie musimy robić przed wylotem – warto jednak o nich pomyśleć. Te proponuje lekarz, na podstawie podanych przez Ciebie danych. Pośród zalecanych szczepień zazwyczaj znajdziemy zastrzyki ochronne – przeciwko tężcowi, cholerze, durowi brzusznemu, wściekliźnie, czy zakażeniom meningokokowym.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł