Ubezpieczenia podróżne

Ubezpieczenie bagażu – kiedy warto wykupić?

Z dużą częstotliwością podróżowania, nie jest trudno o zniszczenie, kradzież, bądź zgubienie swojego bagażu. Nikt jednak nie chciałby zacząć wypoczynku bez bagażu i najważniejszych rzeczy. W związku z czym warto pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Jak to zrobić?

Ubezpieczenie bagażu - kiedy warto?
fot. pixabay.com

Z raportu SITA World Tracer wynika, że około 9/1000 walizek gubi się w czasie lotu. Nie od dziś wiadomo, że nasza walizka może się znaleźć w zupełnie innym miejscu, niż my. Wtedy, przy dobrych wiatrach, otrzymamy ją po prostu z opóźnieniem. Można jednak oszczędzić sobie tego stresu – a to za sprawą wykupienia podróżnego ubezpieczenia z dodatkową opcją, która obejmie zagubiony bagaż. Co się powinno znaleźć w takiej polisie turystycznej?

Jak zadbać o wykupienie ubezpieczenia bagażu?

Nie istnieje osobna opcja ubezpieczenia, zakładająca jedynie ochronę naszego bagażu. W związku z czym powinniśmy pomyśleć o wykupieniu turystycznego ubezpieczenia, obejmującego ochronę naszego bagażu. Dzięki temu dużo szybciej otrzymamy odszkodowanie poniesionych strat. Musimy jednak pamiętać o tym, że OWU uwzględnia przedmioty, nie podlegające ubezpieczeniu:

  • Papiery wartościowe i karty płatnicze,
  • Klucze,
  • Złoto,
  • Biżuterię,
  • Monety.

Ubezpieczyciele z ochrony wyłączają zazwyczaj także sprzęt elektroniczny.

Należy pamiętać także o tym, że możemy nie otrzymać swojego odszkodowania, w momencie w którym pozostawiliśmy bagaż bez jakiejkolwiek opieki, w niestrzeżonym miejscu – to ewidentnie nasza wina i nieuwaga.

Jeżeli musimy zostawić nasz bagaż, powinniśmy zadbać o jego prawidłowe przechowywanie:

  • W przechowywali lub lotniskowej skrytce,
  • W strzeżonym pokoju.

Jak się zachować, gdy nasz bagaż zniknie?

Należy niezwłocznie zgłosić ten fakt na policji, bądź udać się do właścicieli hotelu, w którym się znajdujemy. Wówczas powinniśmy otrzymać odpowiednie pokwitowanie, dotyczące zgłoszenia – dokument ten będzie niezbędny, w momencie ubiegania się o należyte odszkodowanie. Co dalej? Powinniśmy zgłosić swój problem do ubezpieczyciela, a następnie dostarczyć niezbędną dokumentację – należy to zrobić do 7 dni.

W momencie w którym nasz bagaż zniknie już z lotniska, niezwłocznie powinniśmy zgłosić ten fakt do Biura Rzeczy Znalezionych. Następnie wypełnić formularz PIR – wówczas linia lotnicza rozpocznie poszukiwania Twojego bagażu. Pozytywna informacja jest taka, że bagaż zazwyczaj znajduje się po 24 godzinach.

Jaką polisę wybrać, aby posiadała ubezpieczenie bagażu?

Z racji na wspominany wcześniej fakt, że nie istnieje osoba polisa, uwzględniająca ochroną torby podróżnej, należy wykupić polisę turystyczną, obejmującą osobny punkt, mówiący o ochronie bagażu.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł