Ubezpieczenia podróżne

Wyjazd w góry? Jaką polisę wybrać?!

Jesteś wielbicielem górskich przygód? Jeżeli preferujesz aktywny wypoczynek górskimi szlakami, koniecznie zorientuj się na jakie ubezpieczenie turystyczne powinieneś się zdecydować. To może być naprawdę pomocne podczas nieprzewidzianych zdarzeń.

Wyjazd w góry? Jaką polisę wybrać?!
fot. pixabay.com

Ubezpieczenie turystyczne podczas wypadu w góry

Wycieczka w góry może mieć wiele form – jeśli preferujesz spokojne wędrówki sprawdzonymi, górskimi szlakami, zbędne będzie ubezpieczenie od ekstremalnych sportów. Inaczej jest jednak w momencie w którym, podczas górskiej wyprawy przekroczymy pewną wysokość. Osoby wspinające się na ponad 3000 m.n.p.m. powinny pomyśleć o polisie ubezpieczającej. Wędrówki na tej wysokości uznane są za sport ekstremalny. Niezbędne będzie tutaj ubezpieczenie górskie.

  • Trasy w Polskich górach – w tym przypadku wystarczające będzie zwykłe ubezpieczenie górskie. W kraju koszty akcji ratunkowych pokrywane są z budżetu państwa – tak jednak nie jest w innych krajach europejskich.
  • Górskie trasy poza Polską – Czechy, Słowacja, włoskie Dolomity – tutaj koszty pomocy będą kosztowne, a co gorsza – będą one spoczywać na naszej głowie.

Mogłoby się wydawać, że w czasie górskiej wycieczki nie może się zdarzyć nic złego… Niestety, nic bardziej mylnego. Możemy niefortunnie się zgubić, na skutek czego niezbędna będzie akcja poszukiwawcza. W górach niezwykle łatwo także o skręcenie bądź złamanie kończyn – tutaj konieczna będzie akcja ratunkowa. Na wymagającej trasie, często zdarzają się osłabnięcia, bądź wyziębienie organizmu – w takiej sytuacji będziemy potrzebowali pomocy w sprowadzeniu w bezpieczne miejsce. W skrajnych przypadkach niezbędny będzie specjalistyczny transport w postaci śmigłowca. Tego typu przypadki nie należą do częstych, jednak warto mieć je z tyłu głowy, udając się na górskie szlaki. Koszty standardowej pomocy w górach mogą być naprawdę ogromne, właśnie dlatego warto pomysleć o ubezpieczeniu.

Na jakie ubezpieczenie się zdecydować przy wyjeździe w góry?

Udając się w góry, niezbędne będzie ubezpieczenie OC i NNW. Warto także wybrać dobrze sprofilowane ubezpieczenie – to ma nas chronić przed ewentualnymi kosztami, za udzieloną pomoc – w placówce ratowniczej i przez służby ratunkowe. Minimalna kwota gwarantowanej sumy to 20 000 euro. Z kolei gwarantowana, minimalna suma kosztów ratownictwa to 5000 euro.

Ubezpieczenie górskie jest absolutnie konieczne – szczególnie gdy intensywnie uprawiamy wspinaczkę górską. Nie polecamy górskich wypraw bez zabezpieczenia – zwłaszcza w momencie w którym mówimy o górach poza Polską. Polisa turystyczna powoli Ci na spokojny i udany wypoczynek! Pamiętaj o tym!

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł