Ubezpieczenia podróżne

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd po Europie

Wybierając się na Europejskie wakacje, nie możemy zapomnieć o ubezpieczeniu. Tylko posiadając odpowiednią polisę będziemy mogli liczyć na odszkodowanie i pomoc, podczas nieprzewidzianego wypadku na wakacyjnym wyjeździe. Mamy do wyboru standardowe ubezpieczenie turystyczne, lub kartę EKUZ. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd po Europie
fot. pixabay.com

Karta EKUZ

To dokument, który zapewni ochronę mieszkańcom Unii Europejskiej oraz EFTA, podróżujących po tych terytoriach. Z kartą jesteśmy uprawnieni do państwowej pomocy lekarskiej, na tych samych zasadach, co jego obywatele.

Wyrobienie karty EKUZ

To jest bezpłatne. Aby wyrobić kartę, należy się udać do wojewódzkiego oddziału NFZ, a tam złożyć odpowiedni wniosek. Możemy to zrobić także drogą internetową. Wyrobienie tego typu ubezpieczenia to kwestia od 3 do 5 dni roboczych – odbierając kartę osobiście. Wybierając wysyłkę pocztową, czas też może ulec wydłużeniu o kolejne 2-3 dni.

Ubezpieczenie turystyczne a karta EKUZ

Karta EKUZ często okazuje się niewystarczająca w czasie Europejskich wakacji. Co ją jednak różni od ubezpieczenia KL w polisie turystycznej? Poniższej przedstawiamy wszelkie różnice.

  • Karta EKUZ – jest bezpłatna/ Ubezpieczenie KL – płatne
  • Karta EKUZ – aktywna tylko w krajach UE i EFTA/ Ubezpieczenie KL – aktywne na całym świecie
  • Karta EKUZ – otrzymamy ją tylko wtedy, gdy jesteśmy ubezpieczeni w NFZ/ Ubezpieczenie KL – każdy obywatel Polski może wykupić tą polisę.
  • Karta EKUZ – nie jest odpowiednia w przypadku wypoczynku na nartach, i innych aktywności, wymagających akcji ratunkowej/ Ubezpieczenie KL – posiadając wykupioną odpowiednią opcję, pokryje koszty akcji ratunkowej lub poszukiwawczej
  • Karta EKUZ – upoważnia do korzystania z pomocy tylko w placówkach publicznych/ Ubezpieczenie KL – za zgodą ubezpieczyciela, możliwe jest korzystanie z prywatnej placówki
  • Karta EKUZ – nie obejmuje medycznego transportu oraz przewozu zwłok do kraju/ Ubezpieczenie KL – niektóre wykupione pakiety obejmują transport medyczny oraz transport zwłok

Jak więc widzicie, różnice są spore.

Poprzedni artykułNastępny artykuł