Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego – co Ci zagwarantuje jej posiadanie? W jaki sposób ją nabyć? Dziś odpowiadamy na te pytania, bo to niezwykle istotna sprawa, podczas wyjazdów zagranicznych. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na wakacje do któregoś z krajów Unii Europejskiej, czy może przed nami wyjazd w celach zarobkowych, lub zawodowy (delegacja) – koniecznie musisz posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia zdrowotnego!
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – korzyści z niej płynące
W momencie, w którym przebywając poza granicami swojego kraju, chcesz skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego, powinieneś mieć ze sobą potwierdzenie ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. To właśnie dzięki niemu będzie możliwe skorzystanie z usług publicznych poradni, zupełnie za darmo. Bez Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, dostaniemy rachunek do samodzielnego pokrycia. W takiej sytuacji o pokrycie kosztów, można ubiegać się dopiero po powrocie. To jednak wymaga skomplikowanej biurokratycznej procedury. Natomiast pieniądze trafią do nas dopiero za jakiś czas. Właśnie dlatego warto dużo wcześniej pomyśleć o wyrobieniu sobie karty ubezpieczenia europejskiego – ta procedura jest banalnie prosta.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
To tylko kilka prostych kroków:
- pierwszy etap to pobranie, a następnie wypełnienie wniosku. Znajdziemy go na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Na podstawie celu podróży (służbowy bądź turystyczny), wybieramy tam odpowiedni dla nas wniosek.
- kolejny krok to dostarczenie wypełnionego formularzu do właściwej placówki – np. do oddziału NFZ. Kolejny sposób to zeskanowanie wypełnionego formularza i mailowa wiadomość do wojewódzkiego oddziału NFZ. Kolejną opcją jest przesłanie gotowego dokumentu za pomocą ePUAP – Elektrycznej Skrzynki Podawczej. Dokument do wybranego oddziału, możemy podesłać także pocztą bądź faksem.
- ostatni etap to odebranie karty. Najlepiej udać się po nią osobiście, do oddziału NFZ. Jeżeli niemożliwy jest odbiór karty osobiście, na stronie znajduje się wniosek, który upoważnia osobę trzecią, by zrobiła to za Ciebie.
Czy karta EKUZ będzie wystarczająca?
Ta pokrywa medyczne usługi, które znajdują się w ramach publicznej opieki, w danym kraju. W związku z czym darmowe będą niekoniecznie te same usługi co w Polsce. A więc istnieje możliwość, że za niektóre będziemy musieli zapłącić z własnej ręki. Dlatego zalecamy także dokupienie polisy podróżnej.