Ubezpieczenia podróżne

EKUZ – co uwzględnia?

Nie każdy z nas wie, jakie posiadamy prawa mając kartę EKUZ. Wybierając się na zagraniczną wycieczkę w obrębie Unii Europejskiej lepiej wiedzieć, jakie obejmuje usługi. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego!

EKUZ - co uwzględnia?

Karta EKUZ

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Stanowi ona dowód naszego ubezpieczenia w kraju, należącym do Unii Europejskiej. Dzięki tej karcie mamy prawo , aby leczyć się, poza granicami naszego kraju. Karta ta ma swoje zastosowanie jedynie w placówkach, należących do publicznego systemu. W momencie w którym nie posiadamy karty EKUZ, a przebywamy poza granicami kraju, za wizytę lekarską będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Koszty te mogą zostać zwrócone dopiero po naszym powrocie do kraju.

Wyrobienie karty EKUZ

W Polsce wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. To wyjątkowo prosty proces. Należy zacząć od złożenia wniosku w zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych. Taki wniosek możemy z złożyć także drogą internetową – skanując dokument i wysyłając go do wojewódzkiego oddziału NFZ.

EKUZ w UE – co obejmuje?

  • pokrywa koszty leczenia w publicznych placówkach

  • działa na zasadach, które obowiązują w danym kraju

  • zapewnia podstawową opiekę lekarską, specjalistyczną, a także szpitalną

  • zobowiązuje do udzielenia pomocy, tylko wtedy, gdy jest ona niezbędna

  • obowiązuje także w kilku państwach poza Unią Europejską – w Norwegii, Islandii, Liechtensteinie, i Szwajcarii.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł