Ubezpieczenia podróżne

Podróż samolotem? Czy warto ją ubezpieczyć?

Wybierając się w podróż samolotem, warto pamiętać o  odpowiedniej ochronie w formie ubezpieczenia turystycznego. To właśnie dzięki niemu możesz uzyskać odszkodowanie w przypadku zagubionego bagażu lub opóźnionego lotu. Co jeszcze ma do zaoferowania tego typu polisa? Czy warto ją wykupić? Odpowiadamy na te pytania.

Podróż samolotem? Czy warto ją ubezpieczyć?
fot. pixabay.com

O tego typu ubezpieczeniu powinny pomyśleć osoby podróżujące samolotem z dużą intensywnością. Ubezpieczenie to zapewnia kompleksową ochronę podczas lotów przed nieprzewidywalnymi wypadkami, jak np. opóźniony lot, dezorganizujący resztę podróży i dotarcie do celu na czas. W takiej sytuacji, w przypadku posiadania odpowiedniej polisy, istnieje możliwość zwrotu kosztów za straty poniesione przez opóźnienie, czy wydatki związane ze zmianą przewoźnika bądź noclegu.

Co obejmuje ubezpieczenie podróży samolotem?

Wszystko jest zależne od oferty oraz towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak tego typu ubezpieczenie chroni nas kompleksowo.  Zwalnia nas z odpowiedzialności cywilnej, a także  upoważnia nas do skorzystania z pomocy prawnej oraz telefonicznej.

Ubezpieczenie lotu to m.in.:

  • zwrot kosztów za opóźniony bądź odwołany lot
  • odszkodowanie za zgubiony bądź opóźniony bagaż
  • odszkodowanie za stracony czas – czekanie na nowy samolot
  • zwrot kosztów podczas rezygnacji z wyjazdu

Decydując się na tego ubezpieczenie turystyczne od opóźnionego bądź odwołanego lotu, należy pamiętać o tzw. liście wyjątków – sytuacji podczas których nie otrzymamy odszkodowania. Dzieje się tak m.in. w sytuacji klęska żywiołowej, przez którą lot może zostać odwołany. Odszkodowanie nie jest aktualne również w momencie w którymi doprowadziłeś do wypadku w czasie lotu, będąc pod wpływem alkohol lub środków odurzających. Wówczas ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów wyrządzonych szkód.

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Aby móc wnioskować o uzyskanie odszkodowania, np. w przypadku opóźnienia lotu, powinniśmy zadbać o pisemne zawiadomienie, zawierające powody opóźnienia lotu. Jest ono wystawiane przez linie lotnicze. W takiej sytuacji istotne są także zachowane oryginalne rachunki za produkty pierwszej potrzeby, nabyte w czasie podróży – te należy okazać ubezpieczycielowi. Podobnie jest w przypadku zagubionego bądź opóźnionego bagażu. Pamiętajmy jednak, że pierwszym, niezwłocznym krokiem powinien być kontakt z naszym ubezpieczycielem. 

Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne jest w stanie uchronić Cię przed wszelkimi niedogodnościami. Wybierz polisę, a potem leć spokojnie, z głową w chmurach!

Poprzedni artykułNastępny artykuł