Ubezpieczenia podróżne

Wyjazd samochodem za granicę? O czym pamiętać

Jak zadbać o swój samochód, planując wyjazd za granicę? O czym pamiętać? Przygotowaliśmy listę rzeczy, niezbędnych w podróży. Podróżuj bezpiecznie i sprawdź czego dopilnować.

Wyjazd samochodem za granicę? O czym pamiętać
fot. pixabay.com

Wyjazd samochodem za granicę: to musisz wiedzieć!

Najważniejsze są kwestie bezpieczeństwa – zarówno swojego jak i współpasażerów. Planując zagraniczną podróż samochodem, pierwszym krokiem powinna być wizyta w warsztacie – przed daleką podróżą niezbędny może się okazać na podstawowy przegląd samochodu. Mechanik jest w stanie błyskawicznie wykryć, a następnie pozbyć się ewentualnych usterek, które mogłyby zepsuć nasz wypoczynek. Inne, niezbędne czynności możemy wykonać samodzielnie. Jakie? Konieczne będzie sprawdzenie poziomu płynów, stanu wycieraczek czy ciśnienia w oponach. Dobrze jest zadbać także o czystość naszego pojazdu, a przede wszystkim tablicy rejestracyjnej – ta powinna być dobrze widoczna.

O czym pamiętać przed zagranicznym wyjazdem?

Niezbędne jest także odpowiednie zaplanowanie całej trasy. Musimy mieć świadomość przez jakie państwa będziemy przejeżdżać. A to po to, by móc się zapoznać z przepisami drogowymi w danym państwie – te mogą być odmienne – szczególną uwagę należy zwrócić na ograniczenia prędkości. Wszystkie podstawowe informacje, dotyczące przepisów drogowych, możemy nabyć w internecie.

Wyposażenie samochodu niezbędne za granicą

Z zapisów konwencji wiedeńskiej, dotyczącej ruchu drogowego, wynika że w momencie w którym wyjeżdżamy z kraju, musimy posiadać jedynie wyposażenie, wymagane w naszym krajowym prawie drogowym. Jeśli chodzi o Polskę jest to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. W związku z czym,  jeśli zostaniemy poddani kontroli drogowej, za sprawą konwencji wiedeńskiej, nie otrzymamy mandatu, wynikającego z brak jakiegoś elementu wyposażenia, nie wymaganego przez polskie prawo drogowe. Mamy więc możliwość odmowy przyjęcia tego typu mandatu. My jednak, mimo wszystko, polecamy zaopatrzenie się w kilka dodatkowych rzeczy, które mogą się przydać. Co to takiego?

  • kamizelka odblaskowa, która spełnia normę EN 471 – ta jest konieczna w wielu państwach, np. w Chorwacji, Belgii, czy we Francji
  • zapasowe koło, żarówki i bezpieczniki
  • rozbudowana apteczka
  • podstawowe narzędzia do naprawy
  • klasyczne, papierowe mapy – one nigdy Nie zawiodą!

Prawo jazdy za granicą

W Unii Europejskiej możemy prowadzić samochód, na podstawie polskiego prawa jazdy. Dzieje się tak również w kilku krajach, poza Unią Europejską – m.in. w Norwegii, Islandii, czy na Ukrainie. Jednak wybierając się np. do Tajlandii, Meksyku czy Brazylii, niezbędne będzie międzynarodowe prawa jazdy. Konieczny będzie także dowód rejestracyjny a także zaświadczenie, mówiące o wykupionym ubezpieczeniu OC za granicą. Te dokumenty przydadzą się m.in. w czasie kontroli drogowej.

Ubezpieczenie samochodu

W czasie podróży po Unii Europejskiej wystarczy jedynie standardowe OC, obowiązujące również w Polsce. Natomiast niektóre z państw wymagają dodatkowego ubezpieczenia samochodu – tzw. Zielonej Karty. Jednak aby lepiej zabezpieczyć swój samochód za granicą, warto wykupić NNW, AC i assistance – mogą być pomocne w czasie nieprzewidzianych sytuacjach.

Ciekawostka – wyjazd z psem

Nasz pupil w samochodzie natomiast, powinien posiadać aktualny paszport. Wyrobimy go gabinetach weterynaryjnych, do tego uprawnionych. Nasz zwierzak dostanie specjalny tatuaż lub chip – to właśnie dzięki niemu możliwe będzie jego zidentyfikować. U weterynarza zostanie także zaszczepiony.

Mamy dzieje, że z tymi wskazówkami, Twoje podróże będą przyjemnie i przede wszystkim bezpiecznie! Enjoy!

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł