Ubezpieczenia podróżne

Na jakie ubezpieczenie się zdecydować, wybierając się do praca za granicą?

Praktyki studenckie, a może sezonowa praca poza Polską? Pewnie, jest jednak jedna rzecz o której trzeba pamiętać – przed zagranicznym wyjazdem należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Dlaczego jest ono tak istotne? Jaką polisę wybrać?

Praca za granicą? Na jakie ubezpieczenie się zdecydować
fot. pixabay.com

Ubezpieczenie EKUZ nie jest wystarczające

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest niezbędna, w momencie w którym podróżujemy po Unii Europejskiej. Dla turystów to odpowiednia polisa, jednak w przypadku wyjazdu w celach zarobkowych, może być niewystarczająca. Dlaczego? EKUZ pokryje koszty podstawowego leczenia. Nie pokryje natomiast opłat związanych z wizytą u specjalisty, i kosztów związanych z medycznym transportem do Polski. Poza tym praca fizyczna uznawana jest za czynnik z grupy „wysokiego ryzyka”. To kolejny powód przez który standardowa polisa może być niewystarczająca.

Co powinno obejmować ubezpieczenie, gdy pracujemy poza granicami kraju

Wybierając polisę na wyjazdy do pracy, poza granicami naszego kraju, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • ubezpieczenie OC – będzie niezbędne w momencie nieszczęśliwych wypadków – gdy nasze działanie przyczyni się do wypadku i dotknie innej osoby,
  • ubezpieczenie NNW – obejmujące zdarzenia, które powstały w związku z pracą, wykonywaną za granicą,
  • koszt leczenie, nie powinny być mniejszy niż 30 000 euro – to wystarczająca kwota na wizytę lekarską oraz hospitalizację. Kwota ta jest w stanie pokryć także koszty transportu medycznego do Polski.

Pamiętaj!

Nie posiadając odpowiedniego ubezpieczenia, koszty hospitalizacji poza granicami kraju, mogą być bardzo wysokie. Jeden dzień w szpitalu we Francji, w Niemczech, lub Hiszpanii to koszt ok 500 euro. Ta kwota jest jeszcze wyższa w skandynawskich krajach.  W związku z czym, lepiej pomyśleć o odpowiedniej polisie.

Poprzedni artykułNastępny artykuł