Ubezpieczenia podróżne

Jaką ochronę zapewnia nam NFZ za granicą?

NFZ nie zagwarantuje nam automatycznej, wakacyjnej ochrony. Przed wypoczynkiem musimy wyrobić kartę EKUZ – ta zapewni nam podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, poza granicami naszego państwa. Co obejmuje takie ubezpieczenie? Czy będzie wystarczające?

Jaką ochronę zapewnia nam NFZ za granicą?
fot. pixabay.com

Ubezpieczenie NFZ za granicą

Karta europejska NFZ, to EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wyrobienie jej jest zupełnie darmowe. Wyrabiając kartę otrzymujemy ochronę na maksymalnie 12 miesięcy. Inaczej jest jedynie w przypadku emerytów – ci dostają aż 5-letnie ubezpieczenie. EKUZ jest aktywna jedynie w UE i na terenie EFTA. Ubezpieczenie w NFZ nie chroni nas za granicą. Musimy złożyć wniosek o kartę. Czas oczekiwania na nią to około 5 dni roboczych.

Co wlicza się w ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?

Wakacyjna, państwowa ochrona w UE/EFTA jest minimalna. Jej zakres zależy od wewnętrznych ustaleń w danym państwie.

Jaką ochronę za granicą daje ubezpieczenie NFZ?

  • zdrowotne świadczenia rzeczowe, podczas gdy są konieczne – refundowana pomoc należy się wyłącznie wtedy, gdy musimy przenieść się do kraju i niezwłocznie poddać leczeniu bądź opiece
  • leczenie przez służby publiczne, w publicznych placówkach
  • świadczenia zdrowotne i podstawową pomoc, jedynie w Unii Europejskiej i krajach EFTA.

Czy ubezpieczenie NFZ jest wystarczające za granicą?

Europejska karta NFZ to minimalna ochrona zdrowotna, ograniczona lokalizacją. To jedynie podstawowa opieka medyczna poza granicami naszego kraju. Należy jednak mieć na uwadze, że ta nie zastąpi dobrego ubezpieczenia turystycznego. Publiczna polisa zdrowotna nie refunduje m.in. opieki stomatologicznej, oraz innych usług medycznych, uznanych za zbędne. Efekt? Zapłata z własnej kieszeni. W związku z czym nawet polski rząd rekomenduje wykupienie polisy turystycznej. Nie powinniśmy polegać tylko i wyłącznie na karcie NFZ. Specjalne ubezpieczenie na wyjazd da nam dodatkową ochronę.

Poprzedni artykułNastępny artykuł