Ubezpieczenia komunikacyjne

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego

Dziecko w samochodzie to duży stres związany z obowiązującymi zasadami. Każdy rodzic, jak najlepiej chce zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy. Jak to zrobić?

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego

Najodpowiedniejsze miejsce dla dziecka

Do najbezpieczniejszego miejsca do przewożenia swojej pociechy w aucie, będzie środkowe siedzenie, znajdujące się z tyłu. Równie komfortowe i bezpieczne będzie miejsce, znajdujące się za pasażerem.

Przednie siedzenie

Na przednim siedzeniu nasza pociecha powinna się znaleźć tylko w sytuacji, gdy nie mamy innej możliwości. To dozwolona opcja, należy jednak spełnić określone warunki. Fotelik samochodowy dla najmłodszych – 0-13 kg, powinny być tyłem do przedniej szyby i kierunku jazdy. Modele dotyczące tej kategorii zazwyczaj są tak stworzone, aby mogły być umieszczone także na tyłach. 

Obowiązki kierowcy

Należy do nich wyłączenie poduszki powietrznej w miejscu pasażera – ta otwiera się w momencie uzyskania za dużej prędkością, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla malucha, znajdującego się na przodzie. W takiej sytuacji warto także zadbać o odsunięcie siedzenie do tyłu. Dzieci, które jadę przodem do przedniej szyby, muszą być nieco odsunięte do tyłu. 

Wybór fotelika samochodowego

Podstawą jest odpowiednie dopasowanie do dziecka – jego wzrostu oraz wagi, a także do siedziska. Powinien on być stabilny i unieruchomiony oraz posiadać pasy pięciopunktowe, zapewniające dostateczną ochronę. Foteliki powinny być wygodne, miękkie i regulowane.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł