Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia samochodowe – podstawowe rodzaje

Ubezpieczenia komunikacyjne cieszą się największą popularnością. Jakie są podstawowe rodzaje takich polis? Co należy o nich wiedzieć? Czy każdy musi zdecydować się na ich wykupienie? Warto zadbać nie tylko o własną ochronę, ale także innych osób znajdujących się w ruchu.

Odpowiedzialność Cywilna 

OC to najpopularniejsza polisa ubezpieczeniowa, jeżeli chodzi o komunikację. Obowiązkowy pakiet ubezpieczeń, który zapewnia ochronę…wszystkim, tylko nie właścicielowi pojazdu. Tak, dla wielu osób, które nie mają jeszcze doświadczenia z polisami ubezpieczeniowymi, jest to ogromne zdziwienie. Aczkolwiek należy wiedzieć, że to właśnie dzięki OC nie będziemy musieli płacić za wyrządzone szkody z własnej kieszeni. Zakres ubezpieczenia jest zawsze taki sam – bez względu na to, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe zostanie przez nas wybrane. Jest to uregulowane przepisami, które można znaleźć w Ustawie o Ubezpieczeniach obowiązkowych i w UFG – Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

Ubezpieczenie komunikacyjne od kradzieży i zniszczenia

Skoro OC nie zapewnia właścicielowi pojazdu ochrony, to w jaki sposób takie zabezpieczenie można sobie zapewnić? Dzięki Autocasco, czyli w skrócie AC. Jego obecność nie jest obowiązkowa, ale wielu kierowców się na nią decyduję – w szczególności, jeżeli wartość auta jest znaczna. AC chroni m.in. po tym jak nastąpiła kradzież auta. Przy czym Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli udowodni, że kradzież jest wynikiem niedbalstwa ze strony właściciela pojazdu. 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł