Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenie samochodu – jak ubiegać się o odszkodowanie?

Polisa OC zapewnia nam ochronę, dzięki czemu za ewentualnie wyrządzone szkody nie będzie trzeba płacić z własnej kieszeni. Co należy zrobić, jeżeli to ktoś wyrządzi nam szkodę? Jak można ubiegać się o wypłatę odszkodowania z tytułu OC?

Notatka ze zdarzenia

Bardzo ważne jest sporządzenie notatki ze zdarzenia – w szczególności, jeżeli na miejsce kolizji nie zostaje wezwana policja. Taka notka będzie stanowiła podstawę wszczęcia postępowania z tytułu polisy OC. Przy czym należy tam zamieścić odpowiednie informacje, jak chociażby numer polisy ubezpieczeniowej OC, dane towarzystwa ubezpieczeniowego, dane kierowcy, który dopuścił do zajścia owego wydarzenia. Uwaga! Podczas zgłaszania szkody potrzebne będą nie tylko dane kierowcy, ale również dane właściciela pojazdu, dlatego podczas spisywania notatki należy upewnić się, kto jest właścicielem danego pojazdu mechanicznego.

Kontakt z ubezpieczalnią

W obecnych czasach proces zgłaszania samej szkody został ogromnie ułatwiony. Wystarczy bowiem wejść na stronę www danego towarzystwa, gdzie zawsze umieszczony jest odpowiedni formularz zgłaszania szkody. Wystarczy wypełnić cały formularz (co może zająć do 10 minut), a potem go wysłać. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe będzie kontaktowało się indywidualnie z osobą zgłaszającą szkodę, dlatego nie można zapomnieć o zamieszczeniu aktualnego numeru telefonu/adresu email. W innym przypadku cały proces może znacznie się przedłużać lub może zostać też całkowicie wstrzymany – czego nikt chyba by nie chciał. 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł