Ubezpieczenia komunikacyjne

Ważność OC na samochód

Jak się okazuje, jeżeli posiadamy odpowiednie dane, to mamy prawo do tego, aby sprawdzić ważność OC na samochód. Nie tylko nasz, ale również innych osób. Wystarczy tylko mieć dobrą aplikację mobilną lub dostęp do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kiedy sprawdzić OC?

Tak, ale po co takie informacje mogą nam być potrzebne? Tak, wszyscy wiemy, że każdy pojazd mechaniczny, który porusza się po polskich drogach OC powinien mieć. Tylko czy wszyscy tak pilnie dopełniają takich formalności? Kiedy powinienem sprawdzić ważność ubezpieczenia OC? Chociażby w momencie zakupu auta używanego. Sprzedawca tak mocno zachwala swój pojazd, który według jego słów takie ubezpieczenie powinno mieć. Lepiej się upewnić, czy jego słowa nie są kłamstwem. OC warto również sprawdzić, jeżeli jesteśmy uczestnikami kolizji drogowej. W szczególności wtedy, kiedy na miejsce zdarzenia nie są wezwane służby, a będziemy tylko własnoręcznie spisywać notatkę.

Sprawdzenie ubezpieczenia OC

Jak się okazuje, do sprawdzenia ważności OC wystarczy tylko dostęp do internetu. Wszystkiego można dokonać na stronie Ubezpieczenia Funduszu Gwarancyjnego. To tam należy odnaleźć zakładkę “Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, potem „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Do sprawdzenia ważności OC potrzebny jest numer VIN samochodu. Uwaga! Strona www podaje dane, jakie zgłaszane są od towarzystw ubezpieczeniowych. Jeżeli samochód został ubezpieczony (wg słów kierowcy) kilka dni wcześniej, to takie dane mogą się nie pojawić jeszcze w systemie. 

Poprzedni artykułNastępny artykuł