Kto nie marzył o odległej podróży do USA? To fascynuje wielkimi aglomeracjami – Nowym Jorkiem, oraz legendarnymi, pustynnymi trasami przy Route 66. Niegdyś to było odległe i nieosiągalne marzenie – a to za sprawą obowiązku posiadania wizy podróżnej. To właśnie przez nią, wielu rezygnowało ze swoich podróżniczych marzeń – przerastały ich koszty, formalności a także wizyta w ambasadzie. Na szczęście – to już przeszłość. Od 2019 roku, wszystko uległo zmianie – podróż za ocean stała się możliwa i dostępna!
Wizy były dużą przeszkodę dla podróżujących. Dlaczego? Przerażający stał się fakt odmowy, oraz formalności związane z wyjazdem, a także duże koszta – wyrobienie wniosku to koszt 160 dolarów. System przyznawania wiz, nie był klarowny i przejrzysty. Na odmowę miało wpływ wiele czynników, m.in.:
- stan materialny
- karalność
- stan cywilny, ilość dzieci
- praca – typ umowy
- zmienne, świadczące o przywiązaniu emocjonalnym, lub materialnym do miejscowości zamieszkania
System wskazywał, na fakt, że osoby bezrobotne, lub te mające niestabilne życie, nie mają szans na przyznanie wizy.
Zniesione wizy
11 listopada roku 2019 roku, okazał nie przełomowym dniem dla Polaków – wówczas wizy zostały wzniesione. Już na drugi dzień, zostało zrealizowane pierwsze połączenia Polska -Stany Zjednoczone – bez wizy! Jak teraz wygląda proces wylotu do USA? Przed wylotem konieczne jest wypełnienie kilku rubryk – na stronie usaestaonline.com/submit-esta/step-1, następnie należy udzielić odpowiedzi na zadane pytania, oraz dokonać wpłaty 14 dolarów. Po tej procedurze czekamy na decyzje. Przy wyjeździe niezbędne będzie także posiadanie ważnego paszportu biometrycznego – na okres minimum 6 miesięcy. Zasady te tyczą wyjazdu wakacyjnego. Inne procedury obowiązują w przypadku wyjazdu zawodowego.
Ubezpieczenie do USA
W USA karta EKUZ traci na wartości – właśnie dlatego konieczne jest samodzielne zadbanie o polisę. Ta powinna uwzględniać rodzaj wypoczynku – fakt, czy mamy w planach ekstremalne wycieczki, obcowanie z naturą itd. Odpowiednie ubezpieczenie powinno zawierać ochronę cywilną – obywatele Ameryki mają tendencję do częstego pozywania o najdrobniejsze uszkodzenia.