Ubezpieczenia komunikacyjne

Jak przepisać ubezpieczenie?

Jak przepisać ubezpieczenie?

W momencie kupna bądź sprzedaży auta, niezbędne będzie przekazanie nowemu właścicielowi koniecznych dokumentów, dotyczących pojazdu. Do takich niewątpliwie należy ubezpieczenie OC. Wówczas zawarte w umowie ustalenia z automatu przejdą na nowego nabywcę. Dlaczego warto o tym pamiętać i jak to zrobić?

Jak przepisać ubezpieczenie?

Dlaczego przepisanie ubezpieczenie OC jest tak istotne?

Polisa OC jest ochroną dla właściciela pojazdu. Ta chroni przed konsekwencjami szkód, wyrządzonych osobom trzecim, podczas korzystania z pojazdu. Ubezpieczenie to należy do obowiązkowych – bez niego niemożliwe jest legalne poruszanie się po drogach. Według przepisów prawnych w momencie sprzedaży samochodu polisa OC, automatycznie przechodzi na nabywcę.

Jak poprawnie przepisać ubezpieczenie OC?

Przeniesienie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego sprzedającego. Wówczas ma on dwa tygodnie, aby dopełnić wszelkich formalności. Aby to zrobić, niezbędne będzie przygotowanie wniosku, dotyczącego przepisania takiego ubezpieczenia i przekazanie dokumentu do ubezpieczyciela – to on ma w obowiązku kontakt z nowym nabywcą. Dzięki tej informacji osoba sprzedająca nie powinna mieć obawiać, że ubezpieczenie automatycznie zostanie przedłużone, po wygaśnięciu umowy. Proceder przepisania ubezpieczenia OC nie należy do skomplikowanych – najlepiej będzie skorzystać z dostępnych, gotowych wzorów.

Jeżeli jesteśmy nabywcami, po naszej stronie leży obowiązek do podpisania dokumentów i niezbędnych umów, przygotowanych przez ubezpieczyciela. A więc powinniśmy się zgłosić do siedziby firmy – mamy na to 14 dni. Istotne jest, żeby w chwili przeniesienia polisy OC okazać dokument kupna-sprzedaży pojazdu – na nim musi widnieć data zawarcia.

Koszt przepisania OC

Przepisanie polisy OC należy do bezpłatnych. Natomiast ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji naszej składki. Dzięki  danym, takim jak czas posiadania prawa jazdy, wiek, i wcześniejsze zniżki, określi kwotę składki.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł