Ubezpieczenia komunikacyjne

Jazda po alkoholu a przestępstwo

Jazda po alkoholu a przestępstwo

Jazda pod wpływem alkoholu to absolutna nieodpowiedzialność. Kierowca, który posiada duży promil alkoholu we krwi, ma wytłumione zmysły i spowolniony czas reakcji. Skutki tak nieodpowiedzialnego postępowania, to narażanie zdrowia, a nawet życia – zarówno swojego, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jakie konsekwencje czekają na nieodpowiedzialnych kierowców?

Jazda po alkoholu a przestępstwo

Czy jazda po alkoholu to przestępstwo?

W momencie zatrzymania przez policję i przebadania osoby, której zawartość alkoholu we krwi przekroczy 0,5 promila, można mówić o surowych karach i konsekwencjach. W takim momencie 10 punktów karnych to  najmniejsze zmartwienie. Jednak to pieniężne kary mogą się przyczynić do zrujnowania domowego budżetu.

Kary

Wówczas grzywna ustalana jest w stosunku do naszych dochodów. Jednak to nadal nie wszystkie konsekwencje jazdy po alkoholu. Kolejną jest zakaz prowadzenia auta – na minimum 2 lata. Może to być nawet pozbawienie wolności do 2 lat. 

Wypadek samochodowy, spowodowany przez osobę po alkoholu

Powodując wypadek samochodowy pod wpływem alkoholu, jeśli ktoś poniesie groźne obrażenia, lub straci życie, winny może zostać skazany na pozbawienie wolności – 12 lat. W takim wypadku nie ma możliwości, aby skrócić karę, lub warunkowo ją zawiesić. 

W Polsce jazda po alkoholu traktowana jest wyjątkowo surowo. Pomimo tego nadal są kierowcy, którzy decydują się na tak nieodpowiedzialny krok. Powinniśmy jednak być świadomi odpowiedzialności oraz konsekwencji takich czynów.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł