Ubezpieczenia podróżne

Czym jest OC i AC?

OC i AC, to ważne terminy dla każdego kierowcy. Pojawia się jednak pytania czy aby na pewno wiemy, co jest ukryte pod tymi nazwami? Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat.

Czym jest OC i AC?

Ubezpieczenie OC

Zakres ochrony ubezpieczenia OC obejmuje wszelkie roszczenia trzecich osób, względem człowieka, który doprowadził do kolizji. W związku z czym, w momencie w którym spowodujemy wypadek, uszkodzimy auto osoby trzeciej, nie będziemy zobowiązani do zapłaty za naprawę z naszych własnych kieszeni. Wówczas koszty pokryte zostaną z naszej polisy OC. Analogicznie dzieje się w momencie, w którym to my ucierpimy na drodze, z winy kogoś innego. Posiadamy wtedy prawo do wypłaty odszkodowania z polisy OC winnego.

Dlatego polisa OC jest tak istotna – a wręcz najważniejsza, dla kierowców, natomiast jej posiadanie, według prawa, jest obowiązkowe. Brak ważnego ubezpieczenia OC wiąże się z wysoką grzywną – może to być nawet 4200 zł..

Polisa AC

Polisa AC jest dobrowolna – jej brak nie zostanie ukarany grzywną. Natomiast warto się w nią zaopatrzyć. Z taką polisą możemy liczyć na odszkodowanie w momencie gdy:

  • sami spowodowaliśmy powstanie szkody, na skutek wypadku komunikacyjnego
  • auto zostało uszkodzone przez panujące warunki pogodowe – grad, wiatr, czy powódź
  • samochód albo jego części zostały ukradzione.

Składka takiego ubezpieczeniowa wyliczona jest na zasadzie wartości danego samochodu.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł