Ubezpieczenia podróżne

Suma gwarancyjna a polisa OC

Co jest ukryte pod pojęciem suma gwarancyjna? Wyjaśniamy!

Suma gwarancyjna a polisa OC

Suma gwarancyjna OC

Suma gwarancyjna jest kwotą, do której towarzystwo ubezpieczeniowe odpowie za szkodę, wyrządzoną na Twoim pojeździe. Dlaczego tak ważne jest jej ustalenie? OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym – objęte są nim wszystkie mechaniczne pojazdy. Właśnie dlatego podczas ewentualnej kolizji lub wypadku ucierpieć może wiele osób, a uszkodzone może zostać mienie o pokaźnej wartości.

Ponadto podczas niektórych urazów w skutek kolizji komunikacyjnych, świadczenia wypłacane mogą być przez długi czas. W związku z czym suma gwarancyjna OC powinna być wysoka.

Zbyt niska suma gwarancyjna

Suma gwarancyjna, którą oferują nam dzisiejsi ubezpieczyciele, zapewnia dobrą ochronę. Jednak w latach 80 i 90, tak nie było. Właśnie dlatego osoby, które w tamtym czasie doznały urazu i nadal pobierają świadczenia, zapewne mają problemy ze względu na wyczerpanie sumy gwarancyjnej. Jednak jest to problem dotyczący niewielkiego ułamka ludzi. 

Obecnie do sytuacji wyczerpania może dojść jedynie w nielicznych przypadkach. Np. katastrofy lądowej – zdarzeniu z licznymi ofiarami i ogromnymi szkodami materialnymi.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł