Ubezpieczenia podróżne

Czy Turcja to bezpieczny kierunek?

Często zastanawiamy się, czy Turcja to bezpieczny kierunek na wakacje. Odpowiadamy na to pytanie!

Czy Turcja to bezpieczny kierunek?

Czy Turcja jest bezpieczna?

W 2016 roku w Turcji został wprowadzony stan wyjątkowo – ten obowiązywał do 18 lipca 2018 roku. Czas ten przyczynił się do wzmożonej działalności organów bezpieczeństwa. Pomimo tego, będąc w Turcji, powinniśmy pamiętać o tym, by mieć przy sobie paszport bądź wizę – to pomoże nam w sytuacji podczas której zostaniemy niespodziewanie poproszeni o pokazanie dokumentów – a takie sytuacje się zdarzają. Niegdyś Turcja była uznawana za państwo, które jest zagrożone terroryzmem. W związku z czym, będąc w Turcji, powinniśmy zachować szczególną ostrożność – głównie w miejscach, które stanowią potencjalny cel ataków – turystyczne atrakcje, miejsca zbiegowisk, kluby nocne oraz wszelkie miejsca publiczne.

Za szczególnie niebezpieczne, uznane są przede wszystkim dwa okręgi:

  • Gaziantep, Şanliurfa, Mardin, graniczący z Syrią,
  • Van i Ağrı, graniczący z Iranem.

Będąc z Turcji powinniśmy mieć na uwadze także inne niebezpieczeństwa, jak kieszonkowcy, wyłudzacze lub handlarze narkotyków. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na pilnowanie swoich rzeczy – toreb oraz plecaków. Odżywianie – powinniśmy się decydować tylko i wyłącznie na sprawdzone restauracje, położone w popularnych i dostępnych lokalizacjach. Będąc w klubie, nie powinniśmy przyjmować drinków od obcych nam osób.

Bezpieczeństwo w Turcji

Jeszcze przed podróżą powinniśmy zgłoś wyjazd w systemie Odyseusz – wówczas Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło się skontaktować z Tobą, oferując Ci pomoc w razie jakiegokolwiek zagrożenia. Przebywając na terenie Turcji, powinniśmy także zwrócić uwagę na publikowane w sieci treści. Tureckie władze monitorują tego typu aktywności – nie powinniśmy publikować treści szkodzących lub obraźliwych, dla Turcji. W innych wypadku grozi nam areszt bądź wydalenie z Turcji. Należy także pamiętać o tym, aby nie ruszać się na wakacje do Turcji bez odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

Poprzedni artykułNastępny artykuł