Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenie komunikacyjne – słownik pojęć

Ubezpieczenie komunikacyjne - słownik pojęć

Assistance? Autocasco? Czy nic nie mówią Ci te terminy? Zapoznaj się z nimi w naszym w naszym słowniku najważniejszych pojęć. Mogą Ci się przydać na różnym etapie życia – w momencie kupna samochodu, w czasie jazdy czy uczestnictwa w zdarzeniach na drodze.

Ubezpieczenie komunikacyjne - słownik pojęć

Podstawowe pojęcia związane z ubezpieczeniem

W momencie, gdy poszukujemy ubezpieczenia komunikacyjnego spotkamy się z następującymi ubezpieczeniami: 

  • Assistance – nieobowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie, dzięki któremu ubezpieczyciel gwarantuje nam pomoc oraz wszelakie wsparcie: informacyjne,techniczne, prawne czy medyczne.
  • AC – Autocasco – nieobowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie. Jest to ochrona dla pojazdu mechanicznego. Odszkodowanie może być wypłacane w momencie różnego rodzaju wydarzeń losowych, które są zawarte w OWU – m.in. stłuczki, kradzieży, czy zniszczenia.
  • Minicasco – ubezpieczenie autocasco w mniejszym wymiarze. Chroni tylko przed niektórymi szkodami. 
  • Ubezpieczenie graniczne – krótkoterminowe ubezpieczenie, z zakresem tożsamym z polisą OC – jest niezbędne by poruszać się w obcych krajach, które nie honorują OC. 
  • NNW – Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – dobrowolne, nieobowiązkowe ubezpieczenie. Odnosi się do ludzi, chroniąc życie i zdrowie – zarówno kierowców, jak i ich współpasażerów.
  • OC – Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – jako jedyne jest to ubezpieczenie obowiązkowe, do jego wykupienia zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu. Zapewnia odszkodowanie w momencie szkody, dla osoby, która nie jest winna, jednocześnie zwalniając winnego z poniesienia kosztów.
  • Zielona Karta – dokument, który świadczy o ochronie OC – również poza granicami Polski – w państwach nie honorujących ubezpieczenia OC.
Poprzedni artykułNastępny artykuł