Ubezpieczenie podróżne to dodatkowa, fakultatywna ochrona. Osoby nie posiadające ubezpieczenia, po prostu ryzykują – w przypadku wypadku, uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia, nie mogą liczyć na żadną rekompensatę pieniężną. Należy jednak wiedzieć, że są sytuacje, kiedy wykupienie ubezpieczenia leży w obowiązku turysty. Jakie to sytuacje?
Mało kto wie, o obowiązku wykupienia polisy – a to z tego względu, na fakt, że nie jest to powszechna praktyka. Jednak w niektórych przypadkach jest to jedyny opcja, aby wyjechać do interesującego nas kraju. Każde państwo, wymagające wizy, automatycznie wymaga także posiadania ubezpieczenia turystycznego. Przykładowymi krajami jest Białoruś, Rosja, Iran, czy Ukraina. O tego typu krajach – wymagających ubezpieczenia, dowiemy się ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W przypadku tego typu krajów istotny staje się także zakres posiadanej polisy. Niektóre z państw wymagają m.in. konkretnej minimalnej sumy na koszty leczenia.
Ubezpieczenie czy EKUZ?
Udając się do państw Unii Europejskiej, powinniśmy pamiętać o ubezpieczeniu na podróż – stanowi ono ochronę o dużo szerszym zakresie. Poza tym będzie ono przydatne, nawet w miejscach, w których nie obowiązuje karta EKUZ. Jakie są różnice pomiędzy kartą EKUZ a ubezpieczeniem?
- EKUZ to refundacja wyłącznie kosztów leczenia – bezpłatnego w danych kraju. Ubezpieczenie pokryje pełny koszt leczenia.
- EKUZ ma zastosowanie jedynie na terenie Unii Europejskiej oraz EFTY. Ubezpieczenie z kolei – na całym świecie.
- EKUZ obowiązuje jedynie w publicznych placówkach. Z ubezpieczenia skorzystamy także, lecząc się w prywatnych placówkach.