Ubezpieczenia podróżne

Podróżowanie w czasach pandemii

COVID-19 doprowadził do wybuchu pandemii. W momencie, kiedy SARS CoV-2 obecny był już w 130 krajach, WHO ogłosiła światową pandemię. Świat zamarł, paraliżując wiele dziedzin gospodarki. Niektóre branże powoli wracają do normalności, w tym chociażby podróże zagraniczne.

Oferta ubezpieczenia turystycznego

Początkowo ubezpieczalnie nie były do tego zbyt chętne, ale (chyba?) pod naporem nacisków ze strony swoich klientów, zaczęli oni myśleć o tym, aby zmienić niektóre zapisy w swoich polisach turystycznych, a dokładnie w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Do tej pory nie można było liczyć na wsparcie w przypadku pandemii – w szczególności, jeżeli klient wybierał się w rejon wysokiego ryzyka zakażenia. Te zapisy uległy regulacji. Chociaż należy być świadomym tego, że związane jest to z wyższą ceną za pojedyncze polisy turystyczne oferowane na wyjazd za granicę.

Wyłączenia ubezpieczyciela

Polskie MSZ nadal wychodzi z założenia, że jeżeli ktoś nie musi, to i tak powinien powstrzymać się od podróży zagranicznych. W szczególności do krajów znajdujących się na liście wysokiego ryzyka. Lista takich krajów na bieżąco aktualizowana jest na stronie polskiego MSZ. Jeżeli wybieramy się do jednego z takich miejsc, to towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić nam polisy podróżnej obejmującą zabezpieczenie na wypadek zachorowania na koronawirusa. Warto więc dobrze przemyśleć, czy musimy wyjechać. W innych krajach możemy być narażeni na wysokie koszty leczenia, czy też na przymus płacenia za pobyt na kwarantannie za granicą. 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł