Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – wszystko na jego temat

Czym jest OC? Dowiedz się wszystkiego na temat tego ubezpieczenia z naszego artykułu.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej - wszystko na jego temat

Co to jest OC?

Skrót OC kojarzony jest z obowiązkową polisą samochodu. Tego typu ubezpieczenie będzie niezbędne, w momencie zaistniałej kolizji lub stłuczki, wynikającej z naszej winy. Wówczas to właśnie ono pokryje koszty zniwelowania powstałych szkód – m.in. wgniecenia karoserii lub zderzaka. Takie ubezpieczenie powinien posiadać każdy, kto posiada jakikolwiek pojazd mechaniczny. 

Jednak OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, posiadającą znacznie szerszą definicję. Jest to ochrona majątkowa, obejmująca sytuacje, w których  ubezpieczony jest zobowiązany do zniwelowania szkód przez niego wyrządzonych, w następstwie czynu niedozwolonego – każdej czynności objętej umową dotyczącą odpowiedzialności cywilnej. To dzieli się na dobrowolne i obowiązkowe.

Kiedy obowiązuje OC

Ubezpieczenie OC wymagane jest także w innych sytuacjach – głównie tych zawodowych. Niezbędne będzie w przypadku specjalistów i osób posiadających odpowiedzialną pracę – zawody w których niewłaściwe działanie może narazić kogoś na szkody. Wówczas takie ubezpieczenie chroni nasze interesy.

Zawodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej 

To jest zależne od charakteru wykonywanej pracy. Każdy kto wykonuje zawód objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, musi podpisać odpowiednią umowę.

Poprzedni artykułNastępny artykuł