Ubezpieczenia komunikacyjne

Stłuczka za granicą? Co zrobić?

Wybierając się do innego kraju, warto być ubezpieczonym. Samochodowa stłuczka lub wypadek, może się nam zdarzyć poza Polską. Wówczas powinniśmy wiedzieć jak się zachować. Podpowiadamy!

Stłuczka za granicą? Co zrobić?

Wybierając się za granice nie możemy zapomnieć o ubezpieczeniu obowiązkowym: OC, oraz dodatkowym – AC. Ubezpieczenie OC honorowane jest we wszystkich Europejskich krajach, jak i w tych, które zdecydowały się na podpisanie Porozumienia Wielostronnego. Jednak wyjeżdżając do Białorusi, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Izraela, Iranu, Maroka, Macedonii, Rosji, Mołdawii, Tunezji, Czarnogóry, Ukrainy czy Turcji, obowiązkowa jest Zielona Karta, która zastąpi OC. 

Wypadek poza granicami Polski

Podstawa to nie panikować. Powinniśmy postępować tak samo, jak w przypadku wypadku, mającego miejsce w Polsce. Pierwszy krok to zabezpieczenie miejsca zdarzenia, uruchomienie awaryjnych świateł i  ustawienie ostrzegawczego trójkąta. Nie możemy także zapominać o odblaskowej kamizelce. Kolejny krok to udzielenie pierwszej pomocy najbardziej potrzebującym osobom, i kontakt pod europejskim numerem – 112, w celu uzyskania pomocy.

Jeżeli jest to możliwe – z drogi powinny zostać usunięte auta. Droga powinna zostać przejezdna. Nie można także zapomnieć o zrobieniu zdjęcia szkód – to może się okazać niezbędne dla naszego ubezpieczyciela. Podobnie jak zeznania świadków. Po przyjechaniu odpowiednich służb, zdarzenie niezwłocznie należy zgłosić do ubezpieczyciela.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł