Ubezpieczenia komunikacyjne

Podatek od kupna pojazdu

Jeśli mamy w planach kupno samochodu, powinniśmy wiedzieć, jakie sytuacje zobowiązują nas do zapłaty podatku za pojazd, oraz kto nie będzie musiał uiszczać następującej opłaty skarbowej. Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższym artykule.

Podatek od kupna pojazdu

Kto zapłacić podatek za pojazd?

Tej opłaty skarbowej może się spodziewać każda osoba fizyczna, kupująca samochód od drugiej osoby fizycznej. Opłaty nie będą się tyczyć właścicieli aut z komisu czy salonu, a także pojazdów od właścicieli działalności gospodarczej. Dlaczego? W tego typu sytuacjach otrzymujemy fakturę VAT, gdzie mamy wliczony podatek. W innym wypadku jesteśmy zobowiązani do zapłaty 2% wartości pojazdu, na rzecz urzędu skarbowego – to tzw. PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych.

Kiedy należy zapłacić podatek?

Najlepiej zrobić to od razu po podpisaniu umowy. By móc to zrobić należy złożyć deklarację PCC-3, w urzędzie podatkowym. Można to zrobić także pocztą, bądź drogą internetową.  Na złożenie tego typu deklaracji mamy 14 dni – liczonych od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Następny krok to przelanie pieniędzy pod wskazany numer konta.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł