Ubezpieczenia komunikacyjne

Po co ubezpieczyciele stosują karencję

Po co ubezpieczyciele stosują karencję

Dlaczego ubezpieczyciele stosują karencję? I dlaczego warto ją mieć na uwadze? Podpowiadamy w artykule.

Po co ubezpieczyciele stosują karencję

Karencja

Karencja to okres, w którym towarzystwa ubezpieczeniowe nie ponoszą odpowiedzialności za określone w umowie szkody. Robią to głównie dla własnego bezpieczeństwa.

Dlaczego ubezpieczyciele stosują karencje?

Jeżeli okres karencji nie byłby brany pod uwagę, to momencie różnych ubezpieczeń, osoby do towarzystwa zgłaszały się dopiero w momencie wystąpienia sytuacji, wymagającej odszkodowania. M.in. w przypadku polisy na wypadek klęsk żywiołowych, zgłoszenia docierałyby dopiero w momencie ogłoszenia stanu alarmowego, na danym terytorium. Taka sama sytuacja mogłaby także zaistnieć przy ubezpieczeniu na życie – w tym przypadku możliwe byłoby zatajenie informacji, dotyczących stanu zdrowia. 

W związku z czym, chodzi głównie o próby wyłudzenia. A te mają miejsce również przy wypadkach komunikacyjnych, czy innych sytuacjach losowych. Karencja to ubezpieczenie dla towarzystwa. A tym samym możliwość eliminacji oszustów.

Okres karencji

Czas trwania karencji uzależniony jest od świadczeń, jakie pokrywają. W przypadku ubezpieczeń na życie, może to być nawet 3 miesiące albo pół roku. Może on być także zależny od wieku i stanu zdrowia osoby ubezpieczonej.

Poprzedni artykułNastępny artykuł