Ubezpieczenia podróżne

Leczenie poza Polską

W naszym kraju wszystkim osobom ubezpieczonym w podstawowym programie zdrowotnym przysługuje leczenia. Każdy może udać się do lekarza w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. A jak sprawa wygląda, jeżeli mamy do czynienia z uszczerbkiem na zdrowiu podczas podróży zagranicznej?

Koszty leczenia za granicą

Nieważne, czy będzie to podróż służbowa, czy też w celach turystycznych, jeżeli osoba będzie musiała skorzystać z wizyty u lekarza, to będzie musiała za to zapłacić. Koszty leczenia zagranicznego są bardzo duże, jeżeli ktoś nie posiada odpowiedniego ubezpieczenia. Zanim stawimy się na lotnisku, czy też przekroczymy samochodem granicę, powinniśmy mieć przy sobie papiery świadczące o wykupie takiego ubezpieczenia. Takim dokumentem może być chociażby EKUZ, który jest dokumentem unijnym, wystawianym bezpłatnie w każdym kraju, który przynależy do Unii Europejskiej.

Osoby uprawnione

Do Europejskiej Karty Ubezpieczeń Zdrowotnych prawo ma każdy obywatel, który mieszka na terenie Unii Europejskiej, jeżeli ten jest osobą ubezpieczoną (pracującą lub na emeryturze) lub też jest osobą nieubezpieczoną, ale mająca prawo prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień. Wśród takich osób znajdują się chociażby dzieci do 18 roku życia, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka. Wyrobienie EKUZ nie jest skomplikowane i można dokonać tego na kilka prostych sposobów. Wniosek można złożyć osobiście w oddziale NFZ, poprzez pocztę elektroniczną lub też przy pomocy IKP.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł