Ubezpieczenia podróżne

Brexit a ubezpieczenia podróżne

Wielka Brytania to kraj, gdzie można spotkać wielu naszych rodaków. Część z nich odnalazła tam swój dom na stałe. Duża ilość naszych rodaków wyjeżdża tam w celach turystycznych po to, aby poznać ten deszczowy, wyspiarski kraj.

Angielski brexit

Wielka Brytania postanowiła opuścić struktury europejskiej. Nie oznacza to faktu, że ten wyspiarski kraj nie należy już do Europy. Dokładnie chodzi o wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nie było to tzw.”widzi misie” rządu brytyjskiego. Zanim doszło do brexitu, Brytyjczycy mogli wypowiedzieć się przeciwko pozostawaniu w strukturach europejskich. Może nie każda osoba zdaje sobie sprawę, ale pierwsze tego typu rozmowy odbyły się już w dniu 5 czerwca 1975. Było to 2,5 roku po wstąpieniu Wielkiej Brytanii do EWG. Wtedy Brytyjczycy chcieli pozostać w tych strukturach. W roku 2013 powrócono do tematu. Tym razem została podjęta zupełnie inna decyzja. Anglia opuszczała Unię Europejską, co wiązało się z wprowadzeniem wielu zmian, w tym również w branży turystycznej.

Podróże do Wielkiej Brytani

W związku z tym, że Wielka Brytania nie należy już do UE, nie obowiązuje tam EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeżeli chcemy zapewnić sobie kompleksowe wsparcie medyczne, w tym m.in. pokrycie kosztów leczenia, musimy wykupić osobną polisę podróżną. Uwaga! Ewentualne koszty leczenia na Wyspach Brytyjskich są bardzo duże, dlatego warto nieco podnieść sumę gwarantowaną. Brexit nie ułatwił sprawy polskim podróżnym, dlatego należy solidnie przygotować się do podróży. 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł