Z jakimi konsekwencjami wiąże się posiadanie współwłaściciela pojazdu? Podpowiadamy!
OC a współwłaściciel samochodu
Współwłasność to należność do minimum dwóch osób jednocześnie. W związku z czym, samochód może posiadać równocześnie więcej niż dwóch właścicieli. A nawet może nim być osoba nie posiadająca prawa jazdy. Stosunek należności powinien być określony na umowie.
Towarzystwo ubezpieczeniowe nie bierze pod uwagę faktu który współwłaściciel posiada większe prawa – każdy z nich traktowany jest na równi.
Współwłaściciel to tańsze OC?
Młodszy kierowca jest mniej doświadczony i mało wiarygodny, w związku z czym zobowiązany jest do zapłaty większej stawki OC. Jak się jednak okazuje – współwłaściciel, posiadający zniżki, może być sposobem na tańszą polisę OC. Dlaczego? W oczach towarzystwa ubezpieczeniowego, to właśnie zniżki kierowcy z doświadczeniem, będą brane pod uwagę. Te nie wpłyną na całkowite obniżenie stawki OC. Natomiast ta będzie znacząco niższa, niż w momencie, gdy jedynym właścicielem jest tylko i wyłącznie młody kierowca.
To dobre rozwiązanie dla młodego kierowcy, również ze względu na zniżki zakupu OC także w przyszłości – chodzi o budowanie swojej historii ubezpieczeniowej.