Ubezpieczenia komunikacyjne

Szkoda z OC

Wypadki samochodowe zdarzają się codziennie. Często nie wynikają z naszej winy. W takich sytuacjach nie powinniśmy się przejmować, a zacząć od zgłoszenia szkody z OC. Kiedy i gdzie? Podpowiadamy! 

Szkoda z OC

W jakich sytuacjach możliwe jest zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela?

Na początku niezbędne będzie ustalenie czy mówimy o wypadku, czy drogowej kolizji. To dwa różne pojęcia.

Kolizja a wypadek 

O kolizji możemy mówić, gdy chodzi o straty materiale. Jeśli ucierpiały osoby, mowa o wypadku drogowym – wtedy niezbędne będzie wezwanie pogotowia. Różnica ta jest bardzo ważna. W momencie zajścia, jakim jest wypadek niezbędne będzie także wezwanie policji. To ona jest odpowiedzialna za ustalenie toku wydarzeń, a następnie wskazanie sprawcy. Ze spisanej policyjnej notki wynika, kto został poszkodowany. Na podstawie tego dokumentu można ubiegać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela winnego.

Natomiast w momencie kolizji drogowej nie zawsze niezbędna będzie obecność policji – nie każdy się na nią zdecyduje. Zazwyczaj strony wolą polubowne rozwiązanie problemu polubownie. Jedna żeby móc taką szkodę zgłosić do ubezpieczyciela, niezbędne będzie oświadczenie – to musi zostać spisane przez winnego i poszkodowanego. Takie oświadczenie nie powinno zostawiać ubezpieczycielowi żadnych wątpliwości.

Poprzedni artykułNastępny artykuł