Ubezpieczenia podróżne

Jak długo można korzystać z zastępczego pojazdu z OC?

Jak długo można korzystać z zastępczego pojazdu z OC?

Zastępczy samochód z OC, może nam ułatwić życie, w momencie kolizji czy wypadku, na skutek której nasze auto zostało odholowane do warsztatu, w celu naprawy. Pojawia się jednak pytanie, jak długo możemy korzystać z takiego zastępczego pojazdu? Podpowiadamy!

Jak długo można korzystać z zastępczego pojazdu z OC?

Jest to kwestia, która dzieli się na dwa aspekty – a to przez wzgląd na poniesione szkody:

  • szkoda częściowa – w takim wypadku zastępcze auto z OC sprawcy będzie obowiązywało podczas całego okresu naprawy uszkodzonego samochodu. Chodzi o czas podczas którego pojazd jest poddany naprawczym czynnościom, jak i czas oczekiwań na zamówione części – niezbędne by przywrócić auto do sprawności, i czekając na kosztorys.

 

  • szkoda całkowita – występuje w sytuacji, gdy niemożliwe jest naprawienie uszkodzonego pojazdu. W takim momencie, poszkodowany musi poczekać na wypłacenie odszkodowania od towarzystwa. Wówczas mamy prawo, aby otrzymać zastępczy samochód z OC. Okres będzie obejmował czas od chwili uszkodzenia pojazdu, do kupna nowego samochodu. Warto natomiast zaznaczyć, że czasem nie możemy sobie pozwolić na nieoczekiwany zakup samochodu, wówczas towarzystwo powinno ponieść koszty wynajmu zastępczego auta z OC Jednak dzieje się tak tylko w momencie, kiedy niemożność zakupu auta jest uzasadniona.
Poprzedni artykułNastępny artykuł