Ubezpieczenia komunikacyjne

Czym jest Zielona Karta?

Czym jest Zielona Karta?

Dodatkowe ubezpieczenie samochodowe będzie dobrą opcją dla ludzi, lubiących zagraniczne podróże autem i poznawanie nowych krajów. Takie ubezpieczenie nie będzie konieczne w większości krajów, jednak w miejscach jak Ukraina czy Białorusi, OC nie wystarczy. Podpowiadamy jak działa Zielona Karta.

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta

Zielona Karta, to inaczej Zielona Karta OC lub Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Czym on jest? To zamiennik ubezpieczenia OC, które obowiązuje w Polsce, jak i w pozostałych krajach Europejskich. Zielona Karta jest poświadczeniem, że auto zostało objęte polisą od odpowiedzialności cywilnej w państwie, do którego się wybieramy. 

Ważność Zielonej Karty

Ta jest ważna minimum 15 dni od momentu jej założenia. Zakres działania Zielonej Karty obejmuje szkody związane z autem, mające miejsce poza granicami kraju.

Gdzie skorzystamy z Zielonej karty?

Standardowa polisa OC honorowana jest w krajach Unii Europejskiej, jak i tych, które zobowiązały się do Porozumienia Wielostronnego. Natomiast  Zielona Karta działa na terenie: Białorusi, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Izraela, Iranu, Maroka, Macedonii, Rosji, Mołdawii, Czarnogóry, Turcji, Tunezji, oraz Ukrainy. Natomiast w Kosowie będziemy zobowiązani, aby wykupić dodatkowe ubezpieczenie graniczne – w tym wypadku nie obowiązują Zielona Karta ani OC.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł